GTM-P33T6VL ghs.googlehosted.com
top of page

Перелік тем та очікуваних результатів

Оновлено: 21 лют. 2021 р.



ВСТУП ДО ІСТОРІЇ


Тема 1. ЩО ТАКЕ ІСТОРІЯ І ВІДЛІК ЧАСУ


Учень знає назви і хронологічні межі періодів європейської історії за культурними епохами. Розуміє причини зацікавлення минулим; а також взаємопов’язаність минулого, теперішнього і майбутнього.

Уміє – побудувати шкалу історичного часу і встановити за її допомогою хронологічну послідовність подій.




Тема 2. ДЕ ВІДБУВАЄТЬСЯ ІСТОРІЯ

Учень знає як описати і показати на карті територію, де відбувалися (розгорталися в часі) історичні події.

Розуміє як природні умови можуть впливати на життя людей (на прикладі окремих історико-географічних регіонів); як читати історичну карту за її легендою.

Уміє визначити географічне розташування й природні умови названих учителем історико-географічних регіонів.



Тема 3. ДЖЕРЕЛА ДО ВИВЧЕННЯ ІСТОРІЇ


Учень знає різновиди історичних джерел.

Розуміє як історики довідуються про минулі часи на основі археологічних розкопок, писемних, речових і усних джерел та як працюють із джерелами; як і де зберігають історичні джерела (музей, архів, бібліотека, історико-архітектурний заповідник).

Уміє визначити час і місцевість, де були створені вказані учителем джерела

Міжпредметні зв’язки. Міфи і легенди (Література).



Тема 4. КОЛИ І ЯК РОЗПОЧАЛАСЯ ІСТОРІЯ ЛЮДСТВА

Учень знає теорії про походження людини і про час появи людини на Землі і на території України; послідовність періодів історії людства, якими послуговуються археологи й історики, а також Біблійну періодизацію.

Розуміє критерії, які історики й археологи використовують для періодизації Історії; давню історію України як складову світової історії.

Уміє розв’язати історичну задачу на обчислення часу.




Тема 5. ПЕРШІ СПІЛЬНОТИ ЛЮДЕЙ. АРХЕОЛОГІЧНІ КУЛЬТУРИ

Учень знає як працюють археологи; назви відомих місць перебування перших спільнот людей у світі та на території України; природні умови, спосіб життя, суспільну організацію, світорозуміння і мораль перших людей, а також їх винаходи і пам’ятки культури; що таке Трипільська культура.

Розуміє сутність академічного визначення «неолітичної революції».

Уміє співвіднести археологічну й історичну періодизацію історії стародавнього світу; розпізнавати пам’ятки тої чи іншої археологічної культури.

Міжпредметні зв’язки. Населення Землі (Географія).




ІСТОРІЯ УКРАЇНИ (Оглядовий курс)


Тема 6. ІСТОРІЯ УКРАЇНИ В ПАМ’ЯТКАХ. ДОСЛІДНИКИ УКРАЇНСЬКОЇ ІСТОРІЇ

Учень знає такі дати

988 р. – хрещення Русі;

1253 р. – коронація Данила Галицького;

– 1632 р. – утворення Києво-Могилянської колегії;

1648 р. –початок війни під проводом Богдана Хмельницького. Утворення Української козацької держави;

1661 р. – заснування Львівського університету;

1834 р. – відкриття Київського університету (університету Святого Володимира);

1917–1921 рр. – Українська революція. Формування національної державності;

1932–1933 рр. – Голодомор;

1939–1945 рр. – Україна в роки Другої світової війни;

1960-і роки – початок комп’ютеризації.

24 серпня 1991 р. – Акт проголошення незалежності України;

28 серпня 1996 р. – ухвалення Конституції України;

2013–2014 рр. – "Революція Гідності".

Знає також імена руських і козацьких літописців, назви їхніх праць; Імена українських істориків та назви головних їхніх досліджень.

Розуміє поняття «пам’ятка історії», «пам’ятник», «права людини і громадянина», «конституція»; правила, якими керуються історики в дослідницькій роботі; причини підвищення ролі міст у господарському й культурному житті суспільств. Уміє розпізнати історичні пам’ятки і описати їх; розпізнати явні зміни, яких упродовж історії зазнало життя в місті й селі; а також зміни у сфері освіти й науки;

Міжпредметні зв’язки. Народна музика. (Музичне мистецтво). Літописні оповіді (Українська Література). Пряма мова. Діалог. (Українська мова). Мережеві технології та Інтернет (Інформатика). Подорож (Англійська мова).


ВСЕСВІТНЯ ІСТОРІЯ ТА ІСТОРІЯ УКРАЇНИ

(Інтегрований курс)


Тема 7. СТАРОДАВНІ НАРОДИ І ЦИВІЛІЗАЦІЇ АЗІЇ , АФРИКИ, ТА АМЕРИКИ

Учень знає природно-географічні умови розвитку стародавнього Вавилону і його хронологічні й територіальні межі; повсякдення і господарське життя; організацію суспільства і влади у містах-державах; а також якою була вавилонська релігія і культура. Хронологічні й територіальні межі давньоєгипетської цивілізації; час об’єднання і розквіту Єгипту. Час існування фінікійських міст-держав; а також, що таке фінікійська колонізація і алфавіт. Хронологічні й територіальні межі Цивілізації у долині Інду, а також Китайської цивілізації . Яким було "корінне населення" Америки. Які народи заселяли Північну і центральну Африку. Що таке Перська імперія.

Розуміє – причини виникнення міст, соціальних верств і держави; поняття «цивілізація», «іригаційне (зрошувальне) землеробство», «колонізація», «фараон», «політеїзм», «міфологія», «ієрогліфи», «клинопис», «індуїзм», «буддизм».

Уміє – охарактеризувати давні суспільства і держави; описати повсякденне життя представників різних соціальних верств; а також передати враження, яке могли справляти на давнє населення і справляють на туристів такі пам’ятки як піраміди, Великий сфінкс, Висячі сади та інші; зіставити умови розвитку та характерні ознаки суспільств і держав Давнього Єгипту і Передньої та Центральної Азії

Міжпредметні зв’язки. Міфи народів світу (Зарубіжна література)



Тема 8. ІЗРАЇЛЬСЬКО-ЮДЕЙСЬКЕ ЦАРСТВО ТА БІБЛІЯ

Учень знає природно-географічні умови стародавнього Ханаану; теорії походження стародавніх ізраїльтян; якою була організація влади й суспільства давніх євреїв; хронологічні межі періоду розділеного царства і знищення Єрусалиму вавилонянами; якими є різні підходи до датування; Історію ізраїльтян у "міжзавітній" період.

Розуміє – значення Біблії як історичного джерела, а також її вплив на людство; різні підходи до її тлумачення; поняття Монотеїзм.

Уміє описати внутрішній устрій храму Соломона; показати на карті давній Єрусалим; пояснити головну тему Біблії і її структуру.

Міжпредметні зв’язки. Комп’ютерні презентації (Інформатика). Способи зображення Землі (Географія).






Тема 9. АНТИЧНА ЦИВІЛІЗАЦІЯ

Учень знає – часову послідовність Мінойської, Ахейської , та античної (полісної) цивілізацій; хронологічні межі існування на території України грецьких поселень; часову послідовність панування у степах Північного Причорномор’я кіммерійців, скіфів, сарматів, готів, та гунів; хронологічні межі існування Римської республіки та Римської імперії; пам’ятки культури Давньої Греції, Скіфії й Риму; час формування давніх слов’ян, напрямки їх розселення і пам’ятки культури.

Розуміє особливості античної демократії, та зміст прав і обов’язків громадян Афін і Риму; передумови Великої грецької колонізації та Великого переселення народів; внесок античної цивілізації в історію людства; виникнення передумов для державності в давніх слов’ян .

Уміє охарактеризувати й зіставити суспільний устрій та повсякденне життя Афін і Спарти; охарактеризувати суспільний устрій Римської держави часів принципату Октавіана Августа, повсякденне життя мешканців античних полісів Північного Причорномор’я; показати на карті історико-географічні об’єкти античної цивілізації.



Тема 10. ВИНИКНЕННЯ ТА ПОШИРЕННЯ ХРИСТИЯНСТВА

Учень знає суть проповіді перших християн і час зародження християнства; місця його виникнення і поширення.

Розуміє різницю між першими християнами і сьогоднішнім загальнопоширеним християнством; історичне значення християнства;

Уміє пояснити головну тему "Нового Завіту" і його взаємозв'язок зі "Старим Завітом"; показати на краті головні напрямки місіонерських подорожей християнських проповідників.



Тема 11. ПЕРЕТВОРЕННЯ ХРИСТИЯНСТВА НА ОФІЦІЙНУ РЕЛІГІЮ РИМСЬКОЇ ІМПЕРІЇ. РОЗПАД РИМСЬКОЇ ІМПЕРІЇ.

Учень знає час визнання християнства державною релігією Римської імперії; поділу Римської імперії на Західну та Східну (Візантію).

Розуміє причини розпаду римської імперії.

Уміє визначити причини змін у ставленні Римської держави та суспільства до християнства.



Тема 12. ВИТОКИ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ ТА ІНШИХ СУЧАСНИХ ЦИВІЛІЗАЦІЙ

Учень знає причини зникнення стародавніх цивілізацій; хронологічні межі Великого переселення народів; час формування європейської, китайської, індійської, ісламської та інших сучасних цивілізацій.

Розуміє поняття «цивілізація», «історичний досвід», «варна», «індуїзм», «буддизм», «конфуціанство», «іслам».

Уміє показати на карті: а) територіальні межі європейської, китайської, індійської, ісламської цивілізацій; б) долини річок Інд, Ганг, Хуанхе, Янцзи, терени давніх Індії й Китаю.



Тема 13. ВСТУП ДО ІСТОРІЇ СЕРЕДНЬОВІЧЧЯ

Учень знає хронологічні межі та періодизацію Середньовіччя; види джерел з історії Середньовіччя; напрямки Великого переселення народів і розселення слов’ян.

Розуміє – Середні віки (доба Середньовіччя) як період між історією Стародавнього світу та Новою історією; Середні віки в Україні як княжу добу, періоди якої збігаються з відповідними періодами європейської історії, а саме: а) період становлення племiнних князiвств i союзiв (V–IX ст.) – з добою раннього Середньовiччя (середина V ст. – кiнець IХ ст.); б) період iснування Русi (IX–XIII ст.) – з добою зрілого Середньовiччя (Х–ХІІІ ст.); в) період удiльних князiвств (XIII–XV/XVI ст.) – з добою пiзнього Середньовiччя (XІV–XV ст.).

Уміє укласти синхронізовану хронологічну таблицю «Європа в добу Середньовіччя».



Тема 14. ПЕРШІ СЕРЕДНЬОВІЧНІ ДЕРЖАВИ

Учень знає час утворення Франкської та Візантійської імперій, виникнення ісламу.

Розуміє поняття «варварське королівство», «халіфат», «іслам», «Коран», «експансія».

Уміє – розташувати в хронологічній послідовності відомості про Велике переселення народів, Франкську та Візантійську імперії, перші Арабські халіфати (Омейядів і Аббасидів); показати на карті «варварські» королівства, імперію Карла Великого, Візантію, напрямки завойовницьких походів арабів, Арабський халіфат.




Тема 15. СЕРЕДНЬОВІЧНИЙ СВІТ ЗАХІДНОЇ ЄВРОПИ


Учень знає – основні стани середньовічного суспільства; найбільші міста Європи, основні торговельні шляхи Середньовіччя, територію поширення християнства.

Розуміє – роль християнської церкви в Середньовіччі; поняття «суспільний стан», «феодалізм», «цех», «майстер», «лихварство», «міська комуна».

Уміє описати повсякденне життя у феодальному замку, міському будинку (майстерня, крамниця), селянській господі показати на карті; основні торговельні шляхи Середньовіччя.



Тема 16. ВИНИКНЕННЯ ТА СТАНОВЛЕННЯ РУСІ-УКРАЇНИ

Учень знає території розселення слов’янських племен на теренах України; час утворення Київської держави (Русі-України); дати перших русько-візантійських договорів; повстання древлян проти князя Ігоря; напрямки походів перших київських князів.

Розуміє передумови утворення держави у слов’ян, які жили на теренах України.

Уміє – охарактеризувати спосіб життя (господарство, побут, організацію суспільства і влади, світосприйняття) слов’ян, які жили на теренах України; показати на карті території розселення слов’янських племен.


Тема 17. ЄВРОПЕЙСЬКЕ СУСПІЛЬСТВО І ДЕРЖАВИ в Х–ХV ст.

Учень знає час походів вікінгів, нормандського завоювання Англії, Хрестових походів, Столітньої війни, дати утворення Священної Римської імперії, початку скликання англійського парламенту та Генеральних штатів у Франції.

Розуміє причини політичного роздроблення держав Західної Європи та мотиви Хрестових походів; "феодально-теократичний" характер Священної Римської імперії

Уміє показати на карті території Королівства Іспанія, Королівства Франція, Королівства Англія, Священної Римської імперії, італійських торговельних республік, напрямки походів вікінгів, Хрестових походів, торговельні шляхи, якими користувались італійські міста-держави.



Тема 18. КРАЇНИ ЦЕНТРАЛЬНОЇ ТА СХІДНОЇ ЄВРОПИ в Х–ХV ст.

Учень знає час гуситських війн, монгольської навали на Східну Європу, утворення Польського, Угорського, Чеського королівств, Османської імперії, Золотої Орди, Новгородської боярської республіки, Великого князівства Московського, дату Грюнвальдської битви, падіння Константинополя.

Розуміє наслідки панування монголів для суспільств Східної Європи; роль чернечих лицарських орденів у "християнізації Східної Європи"; значення Грюнвальдської битви.

Уміє охарактеризувати внутрішню та зовнішню політику правителів держав Східної Європи; обґрунтувати думку про взаємодію та зіткнення на теренах Центрально-Східної Європи візантійської, руської та західноєвропейської культурних традицій.



Тема 19. КИЇВСЬКА ДЕРЖАВА (РУСЬ-УКРАЇНА) наприкінці X – у першій половині XI ст.

Учень знає – роки правління князів Володимира Великого та Ярослава Мудрого, дати впровадження християнства як державної релігії, розгрому печенігів під Києвом, час зведення Софійського собору, укладення «Руської правди»; територію Київської держави.

Розуміє Русь часів Володимира Великого та Ярослава Мудрого як середньовічну централізовану монархію – імперію; місце Русі-України серед європейських держав після прийняття християнства.

Уміє – зіставити політичний устрій і соціальний розвиток руського та західноєвропейських суспільств в ХІ ст.;

розпізнавати пам’ятки архітектури з часів Київської держави.



Тема 20. КИЇВСЬКА ДЕРЖАВА у другій половині XI – першій половині XIII ст.

Учень знає дату Любецького з’їзду князів, період правління Володимира Мономаха, дату першої писемної згадки назви «Україна».

Розуміє передумови політичного дроблення Київської держави; існування відмінностей між елітарною (княжо-дружинною) культурою Русі, яка тяжіла до цілісності, та народною культурою, яка була просякнута старими, племінними відмінностями.

Уміє – розташувати в хронологічній послідовності відомості про політичне дроблення Київської держави; – охарактеризувати господарську та політичну культуру Русі в ХІІ – першій половині ХІІІ ст.

Міжпредметні зв’язки. Билини і Балади (Зарубіжна література).



Тема 21. КОРОЛІВСТВО РУСЬКЕ (ГАЛИЦЬКО-ВОЛИНСЬКА ДЕРЖАВА).

Учень знає дати утворення Галицько-Волинської держави, битви на річці Калці, час монгольської навали на Русь, дату коронування Данила Романовича.

Розуміє передумови посилення західноєвропейських культурних впливів на теренах Королівства Руського.

Уміє – встановити історичне значення коронації Данила Галицького, причини розпаду Галицько-Волинської держави; охарактеризувати внутрішню та зовнішню політику короля Данила.


Тема 22. РУСЬКІ УДІЛЬНІ КНЯЗІВСТВА У СКЛАДІ СУСІДНІХ ДЕРЖАВ. КРИМСЬКЕ ХАНСТВО

Учень знає час і територію входження українських земель до складу різних держав, утворення Кримського ханства і його підпорядкування Османській імперії, дату Кревської унії.

Розуміє – наслідки ліквідації удільних князівств для українського суспільства; – причини утворення незалежного Кримського ханства і встановлення над ним протекторату Османської імперії.

Уміє – показати на карті територію українських удільних князівств у складі сусідніх держав; територію Кримського ханства; місця подій, що визначали процес інкорпорації князівств південно-західної Русі в XІV–XV ст. до складу сусідніх держав.



Тема 23. МАТЕРІАЛЬНИЙ І ДУХОВНИЙ СВІТ ЄВРОПЕЙСЬКОГО СЕРЕДНЬОВІЧЧЯ

Учень знає – основні наукові й технічні досягнення Середньовіччя;

університетські центри Середньовіччя, межі поширення впливу католицької та православної церков; дату розколу християнської церкви, час винайдення книгодрукування.

Розуміє – значення книгодрукування для розвитку європейської культури; роль вчення Томи Аквінського у формуванні європейської правової системи; основні відмінності між католицизмом і православ’ям.

Уміє – визначити причини і наслідки виникнення університетів; поширення ідей гуманізму і культури Раннього Відродження; розпізнати будівлі (храми) романського і готичного стилів.



Тема 24. "Узагальнення - ІСТОРІЯ РУСІ-УКРАЇНИ В КОНТЕКСТІ ЕПОХИ СЕРЕДНІХ ВІКІВ"


Учень розуміє – взаємопов’язаність і взаємозалежність процесів господарського, соціального, політичного і культурного життя русько-українського, візантійського і європейських суспільств.

Уміє порівняти типові процеси і явища європейської та української історії доби Середньовіччя.



Тема 25. СЕРЕДНЬОВІЧНИЙ СХІД

Учень знає – території середньовічних Індії та Китаю.

Розуміє поняття «Піднебесна імперія», «каста», «індуїзм».

Уміє розповісти про пам’ятки культури Індії, Китаю та Японії епохи Середньовіччя.





Тема 26. ВСТУП ДО ІСТОРІЇ НОВОГО ЧАСУ

Учень знає хронологічні межі Нового часу.

Розуміє – судження – як думку, що її потрібно обґрунтувати (підтвердити істинність фактами).

Уміє укласти синхронізовану хронологічну таблицю «Європа в Ранньомодерну добу».



Тема 27. ВЕЛИКІ ГЕОГРАФІЧНІ ВІДКРИТТЯ ТА СТАНОВЛЕННЯ КАПІТАЛІСТИЧНИХ ВІДНОСИН

Учень знає напрямки подорожей Христофора Колумба, Васко да Гами, Фернана Магеллана, центри світової торгівлі.

Розуміє вплив Великих географічних відкриттів на світобачення, господарське та суспільне життя населення Європи та Нового світу.

Уміє – простежити на основі карти, як змінювався простір впливу європейської цивілізації на світ.


Тема 28. ВИСОКЕ ВІДРОДЖЕННЯ. РЕФОРМАЦІЯ В ЗАХІДНІЙ ЄВРОПІ

Учень знає територію поширення Реформації, культурні центри Європи Раннього Нового часу

Розуміє поняття «секуляризація», «Реформація», «протестантизм», «лютеранство», «кальвінізм», «Контрреформація», «релігійні війни», «орден єзуїтів», «Високе Відродження», «бароко».

Уміє розповісти про наукові й технічні досягнення Раннього Нового часу; представників культури Відродження й Бароко, їхні твори; видатні пам’ятки культури епохи Ренесансу й Бароко.

Міжпредметні зв’язки. Ренесанс і Гуманізм (Зарубіжна література).


Тема 29. ДЕРЖАВИ ЗАХІДНОЇ ЄВРОПИ в ХVІ–ХVІІ ст.

Учень знає – хронологічні межі "національно-визвольної війни" в Нідерландах, революції в Англії, Тридцятилітньої війни; дати укладення Люблінської й Утрехтської уній, Нантського едикту, Вестфальського миру.

Розуміє абсолютну монархію як перехідну форму від станово-представницької до сучасної (національної) держави; історичне значення "національно-визвольної" війни в Нідерландах та Англійської революції; Вестфальський мир як подію, що заклала основи сучасного світового порядку.

Уміє визначити причини і наслідки: Люблінської унії, релігійних війн у Франції, "національно-визвольної" війни в Нідерландах, Англійської революції.



Тема 30. УКРАЇНСЬКІ ЗЕМЛІ У СКЛАДІ РЕЧІ ПОСПОЛИТОЇ (XVI – перша половина XVII ст.)

Учень знає адміністративно-територіальний устрій українських земель у складі Речі Посполитої.

Розуміє поняття «фільварок», «оренда», «рента», «панщина», «унійна (греко-католицька) церква», «полемічна література», «церковні братства», «слов’яно-греко-латинська школа», «колегія», «академія», «вертеп», «гравюра» історичне значення розвитку книговидання та шкільництва на теренах України.

Уміє – охарактеризувати господарське, політичне та релігійне життя на українських землях у XVІ – першій половини XVІІ ст.


Тема 31. СТАНОВЛЕННЯ КОЗАЦТВА (ХVІ – перша половина ХVІІ ст.)

Учень знає – напрямки походів козаків першої чверті ХVІІ ст.

Розуміє – передумови і розвиток козацтва до окремого соціального стану.

Уміє – визначити причини та наслідки: виникнення козацтва і Січей, активності козацтва в морських і суходільних походах у Кримське ханство, Османську імперію, Московське царство; козацько-селянських повстань 1590-х і 1620–1630-х років.

Міжпредметні зв’язки. Українські народні думи (Українська література).



Тема 32. ОСМАНСЬКА ІМПЕРІЯ. ДЕРЖАВИ СХІДНОЇ ЄВРОПИ в ХVІІ–ХVІІІ ст.


Учень знає дати облоги Відня та проголошення Московського царства Російською імперією, хронологічні межі Північної війни.

Розуміє період XVI–XVIIІ ст. як епоху воєн за переділ Європи і світу.

Уміє – простежити на основі карти територіальні зміни, яких зазнали в XVI–XVIIІ ст. Османська імперія, Річ Посполита і Російська держава (Московське царство, Російська імперія); визначити причини і наслідки: османських завоювань в Європі, кризи в Речі Посполитій (друга половина XVII–XVIIІ ст.), російської експансії у Східній Європі, Північної війни, реформ Петра І.



Тема 33. ЕПОХА ПРОСВІТНИЦТВА

Учень знає – час епохи Просвітництва, початку промислової революції, війни за незалежність США; дати ухвалення Декларації незалежності США та Конституції Речі Посполитої.

Розуміє поняття «індустріальна (промислова) революція», «освічений абсолютизм», «масонство», «Просвітництво», «енциклопедисти», «класицизм».

Уміє визначити зміни в повсякденному житті європейців протягом ХVІІІ ст., які стали наслідком індустріальної революції, поширення ідей Просвітництва.


Тема 34. ВІЙНА УКРАЇНЦІВ ПІД ПРОВОДОМ БОГДАНА ХМЕЛЬНИЦЬКОГО середини XVII ст

Учень знає хронологічні межі війни українців під проводом Богдана Хмельницького.

Розуміє поняття «Гетьманщина», «Генеральна рада», «гетьман», «генеральна старшина», «універсал», «полк», «сотня».

Уміє проаналізувати відносини Війська Запорозького з державами-сусідами.

Міжпредметні зв’язки. Українські історичні пісні (Українська Література).


Тема 35. КОЗАЦЬКА УКРАЇНА наприкінці 50-х років ХVІІ – на початку ХVІІІ ст.

Учень знає дати укладення Гадяцької угоди та угоди між Іваном Мазепою і Карлом ХІІ; етапи заселення українцями й адміністративний устрій Слобідської України.

Розуміє поняття «Руїна», «Чорна рада», «козацьке бароко».

Уміє охарактеризувати адміністративно-територіальний устрій, господарське та повсякденне життя Гетьманщини, Слобожанщини і Запорожжя (Війська Запорозького Низового); розпізнати пам’ятки українського мистецтва в стилі бароко.


Тема 36. УКРАЇНСЬКІ ЗЕМЛІ в 20–90-х роках ХVІІІ ст.

Учень знає хронологічні межі існування Нової Січі; період розгортання гайдамацького й опришківського рухів; дати включення Галичини до складу Австрійської монархії та Правобережжя і Волині до складу Російської імперії.

Розуміє поняття «паланка», «гайдамаки», «Коліївщина», «опришки», «козацькі літописи».

Уміє охарактеризувати політику Російської й Австрійської імперій щодо українських земель.



Тема 37. СХІДНИЙ СВІТ У ХVІ–ХVІІІ ст


Учень знає час існування Держави Великих Моголів, панування у Китаї династії Цин і період сьогунату Токугави.

Розуміє поняття «самураї», «політика самоізоляції», «сьогунат».

Уміє розкрити особливості взаємин країн Сходу та Європи.




Тема 38. Узагальнення "ІСТОРІЯ УКРАЇНИ В КОНТЕКСТІ ЕПОХИ РАННЬОГО НОВОГО ЧАСУ"

Розуміє взаємопов’язаність і взаємозалежність процесів господарського, соціального, політичного і культурного життя козацької України та європейських суспільств.

Уміє зіставити типові процеси і явища європейської та української історії Раннього Нового часу.



Тема 39. ЄВРОПА В ЧАС ФРАНЦУЗЬКОЇ РЕВОЛЮЦІЇ ТА НАПОЛЕОНІВСЬКИХ ВІЙН


Учень знає хронологічні межі й періодизацію Французької революції, час існування імперії Наполеона І, дату Віденського конгресу й утворення Священного союзу; напрямки походів Наполеона І.

Розуміє причинний зв’язок між ідеями епохи Просвітництва, кризою «старого порядку» і революцією у Франції.

Уміє – визначити вплив Французької революції й політики Наполеона на розвиток європейських країн; обґрунтувати судження про історичне значення Декларації прав людини і громадянина.


Тема 40. ЄВРОПА ТА АМЕРИКА В ДОБУ РЕВОЛЮЦІЙ І НАЦІОНАЛЬНОГО ОБ’ЄДНАННЯ (1815–1870 рр.)


Учень знає дати Липневої революції у Франції, збройного виступу декабристів у Росії, «Весни народів», об’єднання Італії та Німеччини, Громадянської війни в США.

Розуміє поняття «індустріальне суспільство», «ідеологія», «консерватизм», «лібералізм», «соціалізм», «націоналізм», «парламентська демократія», «професійна спілка», «Весна народів», «аболіціонізм».

Уміє охарактеризувати політичний і соціально-економічний розвиток країн Європи та Америки в першій половині ХІХ ст., соціальну структуру європейських суспільств, зміни в повсякденному житті.



Тема 41. УКРАЇНСЬКІ ЗЕМЛІ У СКЛАДІ РОСІЙСЬКОЇ ІМПЕРІЇ наприкінці ХVІІІ – у першій половині ХІХ ст.

Учень знає чисельність, соціальний і національний склад населення України в ХІХ ст.; час початку індустріальної революції в Україні, діяльності осередків національного та опозиційних рухів.

Розуміє головні цілі та сутність національної політики Російської та Австрійської імперій; вплив індустріальної революції на розвиток міст, торгівлі, транспорту, соціальну структуру суспільства програмні положення та ідейні засади діяльності Кирило-Мефодіївського братства.

Уміє показати на карті українські території у складі Австрійської та Російської імперій; охарактеризувати політичний і соціально-економічний стан українських земель, особливості першого етапу індустріальної революції.



Тема 42. УКРАЇНСЬКІ ЗЕМЛІ У СКЛАДІ АВСТРІЙСЬКОЇ ІМПЕРІЇ наприкінці ХVІІІ – у першій половині ХІХ ст.

Учень знає хронологічні межі «Весни народів».

Розуміє ідейні засади діяльності гуртка «Руської трійці», Головної руської ради.

Уміє охарактеризувати політичний і соціально-економічний стан українських регіонів у складі монархії Габсбургів, йосифінські реформи та їх вплив на західноукраїнське суспільство.



Тема 43. ПОВСЯКДЕННЕ ЖИТТЯ ТА КУЛЬТУРА УКРАЇНИ кінця ХVІІІ – першої половини ХІХ ст.

Учень знає дати заснування університетів у Харкові та Києві, відновлення діяльності Львівського університету.

Розуміє поняття «класицизм», «романтизм», «національна ідея».

Уміє охарактеризувати розвиток освіти, науки й культури в Україні, формування нової української літератури та сучасної літературної мови.


Тема 44. МОДЕРНІЗАЦІЯ КРАЇН ЄВРОПИ ТА АМЕРИКИ в останній третині ХІХ – на початку ХХ ст. ПРОБУДЖЕННЯ АЗІЇ

Учень знає час парламентських реформ у Великій Британії, «великих реформ» у Росії, «доби Мейдзі» в Японії, Молодотурецької й Сіньхайської революцій; дати утворення дуалістичної Австро-Угорщини, першої російської революції, столипінських реформ.

Розуміє вплив результатів франко-прусської війни на суспільний розвиток Франції та Німеччини.

Уміє визначити причини і наслідки індустріалізації, монополізації провідних галузей економіки, переходу Німецької імперії до «світової політики», впровадження антитрестівського законодавства в США, російських реформ 1860–1870-х років, російської революції 1905–1907 рр., столипінських реформ, національних рухів слов’янських народів.


Тема 45. МІЖНАРОДНІ ВІДНОСИНИ (друга половина ХІХ – початок ХХ ст.)

Учень знає час створення Троїстого союзу і Антанти.

Розуміє – поняття «геополітика», «військово-політичний союз», «мілітаризація», «метрополія».

Уміє – охарактеризувати основні тенденції міжнародних відносин у другій половині ХІХ – на початку ХХ ст.


Тема 46. УКРАЇНСЬКІ ЗЕМЛІ У СКЛАДІ РОСІЙСЬКОЇ ІМПЕРІЇ в другій половині ХІХ ст.

Учень знає хронологічні межі Східної (Кримської) війни, дати скасування кріпацтва і панщини ухвалення Валуєвського циркуляру та Емського указу.

Розуміє причинно-наслідковий зв’язок між аграрними реформами і розгортанням індустріальної революції, розвитком міст, залізничного будівництва, змінами в соціальній структурі населення, зародженням робітничого і соціал-демократичного рухів.

Уміє пояснити роль і місце України в господарському житті Російської імперії.



Тема 47. УКРАЇНСЬКІ ЗЕМЛІ У СКЛАДІ АВСТРО-УГОРЩИНИ в другій половині ХІХ ст.

Учень знає дати селянської реформи, утворення товариства «Просвіта», Товариства імені Шевченка, перших українських політичних партій.

Розуміє особливості політичного, соціально-економічного й культурного розвитку українських регіонів у складі Австро-Угорської монархії.

Уміє визначити напрями діяльності перших українських політичних партій у Галичині, мету і наслідки кооперативного руху.



Тема 48. РОЗВИТОК СВІТОВОЇ КУЛЬТУРИ І ПОВСЯКДЕННЕ ЖИТТЯ (кінець ХVІІІ – початок ХХ ст.)

Учень знає важливі для сучасності наукові й технічні винаходи, здійснені впродовж «довгого» ХІХ ст.; найвідоміші правові пам’ятки ХVІІІ–ХІХ ст.; основні наукові й культурні центри Європи та США.

Розуміє зміни в житті та світогляді людей упродовж «довгого» ХІХ ст.

Уміє визначити прояви взаємодії культур народів Європи, Америки, Азії та Африки.

Міжпредметні зв’язки. Бароко і класицизм. Просвітництво, Романтизм, Реалізм. (Зарубіжна Література).



Тема 49. ПОВСЯКДЕННЕ ЖИТТЯ ТА КУЛЬТУРА УКРАЇНИ в середині ХІХ – на початку ХХ ст

Учень знає дату утворення Наукового товариства імені Шевченка

Розуміє поняття «емансипація», «реалізм», «український модерн», «меценат».

Уміє охарактеризувати вплив модернізації на суспільно-культурне життя українців, зміни в світогляді людини і повсякденному житті.

Міжпредметні зв’язки. Українська поезія другої половини ХІХ ст (Українська Література).



Тема 50. ОСНОВНІ ІДЕЇ, ЗДОБУТКИ, ВИКЛИКИ «ДОВГОГО» ХІХ СТОЛІТТЯ У СВІТІ

Учень знає хронологічні межі «довгого» ХІХ ст. і його внутрішню періодизацію.

Розуміє поняття «модернізація».

Уміє охарактеризувати основні тенденції політичного, соціально-економічного та культурного розвитку світу впродовж «довгого» ХІХ ст.



Тема 51. УКРАЇНА ПОЧАТКУ ХХ СТОЛІТТЯ ПЕРЕД ВИКЛИКАМИ МОДЕРНІЗАЦІЇ

Учень знає дати подій російської революції 1905–1907 рр.; впровадження загального виборчого права в Австро-Угорській імперії; період проведення аграрної реформи Петра Столипіна.

Розуміє поняття «страйк», «народне віче», «монополізація економіки», «кооперативний рух», «політизація національного руху», «ксенофобія».

Уміє визначити передумови розвитку українського кооперативного руху і трудової еміграції селянства.


Тема 52. ПЕРЕДУМОВИ ПЕРШОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ. ВІЙНА ТА РЕВОЛЮЦІЇ

Учень знає та розуміє передумови і привід до Першої світової війни; хронологічні межі Першої світової війни, геополітичні плани країн Антанти і Центральних держав; передумови краху монархічних режимів у Центральних державах і в Росії, розпаду імперій Центральної та Східної Європи; дати революції в Російській імперії, вступу у війну США і виходу з війни Росії, приходу до влади більшовиків, революцій в Австрії, Німеччині, Болгарії, Комп`єнського перемир`я; наслідки вступу у війну США та виходу з війни Росії. Зміст понять: система «озброєного миру», «військово-політичний блок», «геополітика».

Уміє показати на карті зони геополітичних зазіхань держав – членів Антанти та Троїстого союзу; основні битви Першої світової війни; визначити особливості повсякденного життя під час війни, статус жінки в суспільстві у період війни;

узагальнити основні політичні, економічні та світоглядні наслідки Першої світової війни та революцій у Росії та Німеччині; встановити хронологічну послідовність і синхронність революційних подій у Центрально-Східній Європі в 1917–1923 рр.


Тема 53. УКРАЇНА В РОКИ ПЕРШОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ

Учень знає та розуміє яке місце займала Україна в геополітичних планах країн Антанти і Центральних держав. Позиції українських політичних сил напередодні та в умовах війни; місце, перебіг і наслідкивоєнних операцій, що відбувалися на території України в 1914–1917 рр.: окупація російськими військами Східної Галичини та Північної Буковини, Горлицький прорив, Брусиловський прорив, Червневий наступ, бойові дії на Чорному морі особливості російського окупаційного режиму на українських теренах, що входили до складу Австрії.

Уміє встановити синхронність подій Першої світової війни на українських територіях, що входили до складу Російської імперії та Австро-Угорщини, і на Західному фронті.


Тема 54. ПОЧАТОК УКРАЇНСЬКОЇ РЕВОЛЮЦІЇ

Учень знає та розуміє етапи Української революції 1917–1921 рр.; наслідки боротьби політичних партій за вплив на населення України; природу виникнення, причини й наслідки війн більшовицької Росії з УНР.

Уміє на основі порівняльного аналізу робити аргументовані висновки щодо основних ідей, цілей та шляхів їх досягнення українськими політичними партіями на початку Української революції.


Тема 55. ОБЛАШТУВАННЯ ПОВОЄННОГО СВІТУ

Учень знає та розуміє час роботи Паризької та Вашингтонської конференцій, укладення мирних договорів за підсумками Паризької конференції, підписання пакту Бріана-Келлога; вплив “14 пунктів” В. Вілсона на встановлення повоєнного світового устрою; суперечності Версальсько-Вашингтонської системи; цілі та організацію діяльності Ліги Націй; причини ревізії повоєнних міждержавних угод; зв’язок між економічним потенціалом і політичними впливами держав; сутність більшовицької «нової економічної політики» і політики «коренізації» в СРСР.

Уміє охарактеризувати (з використанням історичної карти) територіальні зміни, зафіксовані в текстах мирних договорів з Німеччиною та її союзниками.



Тема 56. ПРОВІДНІ ДЕРЖАВИ СВІТУ В МІЖВОЄННИЙ ПЕРІОД

Учень знає та розуміє хронологічні межі доби “проспериті”, Великої депресії, “Нового курсу”, діяльності урядів Народного фронту у Франції, реформування Британської імперії, існування Веймарської республіки, нової економічної політики та спланованої модернізації в СРСР, Громадянської війни в Іспанії, дати Листопадової революції в Німеччині, приходу до влади фашистів в Італії, нацистів у Німеччині, утвердження комуністичного тоталітаризму (сталінізму) в СРСР; сутність протистояння між тоталітарними режимами та демократичними рухами як визначальну особливість історичного процесу в міжвоєнний період; світоглядне наповнення тоталітарних ідеологій.

Уміє порівняти стратегії подолання світової економічної кризи, обрані урядами США, Великої Британії, Франції, Німеччини та Італії; комуністичний, фашистський та нацистський тоталітарні режими.

Міжпредметні зв’язки. Регіони та країни світу (Географія).



Тема 57. РОЗГОРТАННЯ УКРАЇНСЬКОЇ РЕВОЛЮЦІЇ. БОРОТЬБА ЗА ВІДНОВЛЕННЯ ДЕРЖАВНОСТІ

Учень знає та розуміє форми та основні ознаки національної державності часів Української революції: УНР за Центральної Ради, Українська Держава, УНР за Директорії, ЗУНР; відмінності державотворчих процесів в УНР, Українській Державі, ЗУНР; причини політичної еміграції українців, її центри та ідейні течії; напрями і наслідки трудової еміграції в 1914–1921 рр.; ставлення різних груп населення до революційних процесів.

Уміє виявити специфіку розвитку громадського і релігійного життя, мистецтва, освіти і науки за часів УНР, Української Держави та ЗУНР.


Тема 58. ВСТАНОВЛЕННЯ Й УТВЕРДЖЕННЯ КОМУНІСТИЧНОГО ТОТАЛІТАРНОГО РЕЖИМУ В УКРАЇНІ

Учень знає та розуміє протиріччя між комуністичним вченням і новою економічною політикою, доктриною інтернаціоналізму та політикою коренізації, розвитком індустрії та планованою індустріалізацією, кооперуванням і колективізацією, між дійсним та визначеним конституцією 1937 р. державно-політичним статусом УРСР, пропагандистським ідеалом і реальним образом радянської людини.

Уміє визначити причини та масштаби соціально-економічних перетворень радянського тоталітарного режиму, масових репресій, нищення української політичної еміграції.


Тема 59. Держави Центрально-Східної Європи

Учень знає та розуміє час утворення нових держав у Центрально-Східній Європі, формування авторитарних режимів у регіоні, утворення Югославії; особливості авторитарних режимів у країнах Центрально-Східної Європи; перебіг економічних, політичних і культурних процесів у країнах Центрально-Східної Європи в міжвоєнний період.

Уміє порівняти розвиток країн регіону в міжвоєнний період.


Тема 60. ЗАХІДНОУКРАЇНСЬКІ ЗЕМЛІ В МІЖВОЄННИЙ ПЕРІОД

Учень знає та розуміє правовий статус західноукраїнських земель у складі Польщі, Румунії, Чехословаччини; особливості та головні риси національної політики Польщі, Румунії, Чехословаччини щодо українського населення.

Уміє – синхронізувати події політичного, соціально-економічного та культурного життя українських земель у складі Польщі, Румунії, Чехословаччини та УСРР у 1921–1939 рр.


Тема 61. ДЕРЖАВИ АЗІЇ ТА ЛАТИНСЬКОЇ АМЕРИКИ

Учень знає та розуміє вплив суперечностей Версальсько-Вашингтонської системи на розвиток країн Азії й міжвоєнний період; витоки та сутність Близькосхідної проблеми. Тенденції економічного та суспільного розвитку країн Азії та Латинської Америки.

Уміє синхронізувати події економічного та суспільного життя Японії, Китаю, Індії, мусульманських держав та країн Латинської Америки.


Тема 62. ПЕРЕДУМОВИ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ

Учень знає та розуміє причини та наслідки провалу проекту системи колективної безпеки (Східного пакту), англо-франко-радянських переговорів у Москві. Співвдіповідальність СРСР за розпалювання Другої світової війни.

Уміє визначити причини та наслідки політики “умиротворення”, радянсько-німецького зближення й укладення пакту Молотова-Ріббентропа;

– охарактеризувати діяльність Ліги Націй в умовах загострення міжнародних відносин 1930-х рр.

Міжпредметні зв’язки. Людина в соціокультурному просторі (Громадянська освіта).



Тема 63. ДРУГА СВІТОВА ВІЙНА

Учень знає та розуміє хронологічні межі Другої світової війни та німецько-радянської війни, дати ключових битв/ військових операцій Другої світової війни, Нюрнберзького і Токійського судових процесів, утворення ООН; політичні, економічні та соціальні наслідки Другої світової війни.

Уміє визничити (за допомогою історичної карти) основні театри воєнних дій, місця основних битв, зміни державних кордонів у Європі, передбачені домовленостями у межах Великої трійки.



Тема 64. УКРАЇНА В РОКИ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ

Учень знає та розуміє цілі та напрямки німецько-радянської співпраці від серпня 1939 до червня 1941 р.; зміст українського питання в міжнародній політиці напередодні Другої світової війни; причини, зміст та наслідки політики радянізації Західної України; основні воєнні дії, що відбувалися на території України в період Другої світової війни;

Уміє дати історичну оцінку масштабам втрат українського народу від воєнних дій.



Тема 65. ПОВСЯКДЕННЕ ЖИТТЯ ТА КУЛЬТУРА В МІЖВОЄННИЙ ПЕРІОД

Учень знає та розуміє провідні наукові ідеї міжвоєнного періоду; передумови виникнення масової культури; вплив кінематографу на розвиток культури.

Уміє характеризувати зміни в повсякденному житті населення в першій половині ХХ ст.


Тема 66. ОБЛАШТУВАННЯ ПОВОЄННОГО СВІТУ

Учень знає та розуміє характерні риси Ялтинсько-Потсдамської системи міжнародних відносин; мету, принципи та механізми діяльності ООН вплив “плану Маршалла” на відбудову повоєнної Європи і формування “двополюсного світу”.

Уміє використовувати карту як джерело інформації про територіальні зміни в Європі за підсумками війни.

Міжпредметні зв’язки. Роль уряду у регулюванні національної економіки (Економіка).


Тема 67. УКРАЇНА В ПЕРШІ ПОВОЄННІ РОКИ

Учень знає та розуміє протиріччя соціально-економічного, культурного, релігійного та повсякденного життя українців повоєнного часу.

Уміє встановити послідовність і синхронність подій, що відображають формування територіальних меж УРСР.

Міжпредметні зв’язки. Політична карта світу (Географія).


Тема 68. ДЕРЖАВИ ПІВНІЧНОЇ АМЕРИКИ ТА ЗАХІДНОЇ ЄВРОПИ: ФОРМУВАННЯ ПОСТІНДУСТРІАЛЬНОГО СУСПІЛЬСТВА

Учень знає та розуміє причини утвердження США як провідної держави “вільного світу”; значення об’єднання Німеччини й утворення Європейського Союзу; зміст понять: маккартизм, неоконсерватизм, рейганоміка, тетчеризм, неолібералізм, економічне диво, соціальне ринкове господарство, брексіт.

Уміє визначити роль США та ЄС в сучасних міжнародних відносинах.

Міжпредметні зв’язки. Людина в соціокультурному просторі (Громадянська освіта).


Тема 69. УКРАЇНА В УМОВАХ ДЕСТАЛІНІЗАЦІЇ

Учень знає та розуміє особливості функціонування репресивної машини часів сталінізму, її жертви та зміни у становищі бранців концтаборів із настанням відлиги; суть хрущовських надпрограм; природу зародження і форми проявів дисидентського руху в Україні.

Уміє встановити послідовність подій, пов’язаних з десталінізацією і лібералізацією суспільного життя, соціальною переорієнтацією та модернізацією економіки, формуванням феномену шістдесятництва і розгортанням дисидентського руху, культурним життям республіки у цей період.


Тема 70. УКРАЇНА В ПЕРІОД ЗАГОСТРЕННЯ КРИЗИ РАДЯНСЬКОЇ СИСТЕМИ

Учень знає та розуміє суть спроб реформувати командну економіку в другій половині 1960-х рр.; зміст понять: застій, дефіцит, розвинений соціалізм, партійна номенклатура, системна криза, Українська гельсінська група, самвидав, правозахисний рух, командно-адміністративне управління.

Уміє встановити хронологічну послідовність і синхронність подій, що відображають кризові явища доби застою, розгортання діяльності різних течій дисидентського руху в УРСРвизначити причинно-наслідкові зв’язки політико-ідеологічної кризи радянського ладу в УРСР; культурне життя в УРСР визначити причинно-наслідкові зв’язки політико-ідеологічної кризи радянського ладу в УРСР.


Тема 71. ДЕРЖАВИ ЦЕНТРАЛЬНО-СХІДНОЇ ЄВРОПИ: ТРАНСФОРМАЦІЙНІ ПРОЦЕСИ

Учень знає та розуміє час Угорської революції, “Празької весни”, утворення РЕВ; перебудови в СРСР,“оксамитових революцій”, розпаду СРСР, Югославії та Чехословаччини; вплив на розвиток регіону Центрально-Східної Європи політичних процесів в СРСР та Холодної війни; особливості втілення сталінської моделі соціалізму в країнах Центрально-Східної Європи.

Уміє порівняти трансформаційні процеси в країнах Центрально-Східної Європи.



Тема 72. ПРОГОЛОШЕННЯ НЕЗАЛЕЖНОСТІ УКРАЇНИ

Учень знає та розуміє передумови, протиріччя та наслідки політики перебудови в УРСР; тенденції соціально-економічного і політичного життя та зовнішньополітичні обставини, що сприяли розгортанню національно-демократичного руху, падінню авторитету КПУ і формуванню багатопартійності.

Уміє виявити послідовність і суперечливість змін у політичному житті України.


Тема 73. ДЕРЖАВИ АЗІЇ, АФРИКИ ТА ЛАТИНСЬКОЇ АМЕРИКИ:ВИБІР ШЛЯХІВ РОЗВИТКУ

Учень знає та розуміє час японського економічного дива, культурної революції Мао Цзедуна, здобуття незалежності народами Індії, утворення Ізраїлю та Пакистану, ісламської революції в Ірані, початку “Арабської весни”, деколонізації Африки, вплив конфлікту в Сирії та терористичної діяльності ІДІЛ на розвиток регіону і світу.

Уміє порівняти “японське економічне диво” з аналогічними явищами в Німеччині та Італії; основні тенденції розвитку країн Азії, Африки та Латинської Америки.



Тема 74. ДЕРЖАВОТВОРЧІ ПРОЦЕСИ В УМОВАХ НЕЗАЛЕЖНОСТІ УКРАЇНИ

Учень знає та розуміє основні державотворчі процеси та зміни в політичному, соціально-економічному устрої України в 1990-х і першій половині 2000-х рр.; причини нової хвилі масової трудової еміграції.

Уміє визначити основні тенденції та протиріччя соціально-економічного розвитку України в 1991–1998, 1998–2004 роках; пошуків Україною зовнішньополітичних орієнтирів у перше десятиліття незалежності; визначити причини і наслідки впливу азійської фінансової кризи та дефолту Росії 1998 р., світової фінансово-економічної кризи 2008–2009 рр. на розвиток України;

Міжпредметні зв’язки: Провідні екологічні проблеми (екологія).


Тема 75. МІЖНАРОДНІ ВІДНОСИНИ

Учень знає та розуміє причини, ознаки, динаміку та наслідки Холодної війни, міжнародного тероризму; політики розрядки, Гельсінської конференції.

Уміє пояснити процеси переходу від біполярності до багатополярного світу; вплив “нового політичного мислення” та розпаду СРСР на міжнародні відносини кінця ХХ ст.

Тема 76. ПОВСЯКДЕННЕ ЖИТТЯ І КУЛЬТУРА

Учень знає та розуміє зміст понять: науково-технічна революція (НТР), високі технології, неореалізм, функціоналізм, постмодернізм, соціальний реалізм, абстракціонізм, поп-арт.

Уміє охарактеризувати зміни у змісті та характері праці, соціальній структурі суспільства; визначити вплив основних досягнень НТР на життя суспільства; сучасні тенденції в освіті, літературі, образотворчому мистецтві, архітектурі, музиці, театральному мистецтві, кінематографі й спорті.

Міжпредметні зв’язки: Постмодернізм (Зарубіжна Література).


Тема 77. ОСОБЛИВОСТІ ДЕРЖАВОТВОРЧИХ ПРОЦЕСІВ В УКРАЇНІ ПРОТЯГОМ ОСТАННІХ ДЕСЯТИЛІТЬ

Учень знає та розуміє домінуючі тенденції державотворчого процесу в Україні часів незалежності; особливості соціально-економічного розвитку України в останнє десятиліття; зміст понять: економічна інтеграція, політична асоціація, "Євромайдан", "Революція Гідності", нормандська четвірка антитерористична операція (АТО), "гібридна війна", безвізовий режим.

Уміє визначити основні тенденції та протиріччя соціально-економічного розвитку України в 2005–2008, 2008–2014 і після 2014 р.



Тема 78. УЗАГАЛЬНЕННЯ ДО КУРСУ "НОВІТНЯ ІСТОРІЯ СВІТУ"

Учень знає та розуміє основні етапи світового суспільного розвитку в ХХ і на початку ХХІ ст.


Уміє визначити основні тенденції розвитку світу в другій половині ХХ і на початку ХХІ ст.




Comments


© 2022 All rights reserved

bottom of page